Interin reservijoukkue aloittaa ensimmäisen kautensa Miesten Kakkosessa kotona 5.4.2024. Inter 2 pelaa kotiottelunsa pääasiassa Veritas Stadionilla.
FC Inter 2:n otteluohjelma miesten Kakkosen B-lohkon runkosarjassa 2024:
Pv | Pvm | Klo | Koti | Vieras |
Pe | 5.4. | 18:30 | FC Inter 2 | HJS |
La | 13.4. | 19:30 | FC Inter 2 | VJS |
La | 20.4. | 17:00 | EBK | FC Inter 2 |
Su | 28.4. | 16:00 | FC Inter 2 | FC Honka |
Su | 5.5. | 14:00 | Ilves/2 | FC Inter 2 |
Su | 12.5. | 15:00 | FC Inter 2 | SexyPöxyt |
Su | 19.5. | 18:30 | TPV | FC Inter 2 |
Su | 26.5. | 16:00 | FC Inter 2 | Pallo-Iirot |
Ke | 29.5. | 18:30 | FC Inter 2 | Ilves-Kissat |
Su | 2.6. | 15:00 | Tampere United | FC Inter 2 |
La | 8.6. | 16:00 | HJS | FC Inter 2 |
La | 15.6. | 19:00 | FC Inter 2 | EBK |
Ke | 19.6. | 18:30 | VJS | FC Inter 2 |
Ke | 3.7. | 19:00 | FC Honka | FC Inter 2 |
Ti | 9.7. | 18:30 | FC Inter 2 | Ilves/2 |
La | 13.7. | 16:00 | SexyPöxyt | FC Inter 2 |
Su | 21.7. | 15:00 | FC Inter 2 | TPV |
Pe | 26.7. | 19:00 | Pallo-Iirot | FC Inter 2 |
Su | 4.8. | 18:30 | Ilves-Kissat | FC Inter 2 |
La | 10.8. | 15:00 | FC Inter 2 | Tampere United |
Seura tiedottaa tarkemmista ottelujärjestelyistä lähempänä sarjan alkua.
Näin Kakkosessa pelataan 2024
Pelataan kaksinkertainen sarja kolmessa lohkossa (A- ja C-lohkoissa 10 joukkuetta sekä B-lohkossa 11 joukkuetta). Tämän jälkeen jakaannutaan pelaaman ylempää- ja alempaa jatkosarjaa seuraavasti:
Ylempi jatkosarja
Runkosarjan jälkeen, lohkon kuusi parasta joukkuetta pelaavat yksinkertaisen sarjan ylemmän jatkosarjan (saaduilla pisteillä) niin, että runkosarjan kolme parasta joukkuetta saavat kolme kotiottelua, ja muut kaksi.
Ylemmän jatkosarjan jälkeen kunkin lohkon kaksi parasta joukkuetta (yht. 6), sekä kaksi parasta kolmanneksi sijoittunutta joukkuetta (yht. 2) pelaavat kahdeksan joukkueen kesken, valmiin kaavion mukaisesti pudotuspelit, joiden kaksi voittajaa nousevat Ykköseen.
Alempi jatkosarja
Runkosarjan jälkeen, lohkon neljä (A- ja C-lohko) ja viisi (B-lohko), heikointa joukkuetta pelaavat lohkon sisäisesti kaksinkertaisen alemman jatkosarjan (saaduilla pisteillä). Tämän alemman jatkosarjan päätteeksi, sijalle 9. ja sitä huonommin sijoittuneet joukkueet putoavat Kolmoseen.
Valmentajat
Päävalmentaja
Savolainen Jussi-Pekka
Valmentaja
Virtanen Kari
Maalivahtivalmentaja
Saari Tony
Toimihenkilöt
Joukkueenjohtaja
Raho Matti
rahomatti@gmail.com
p. +358 50 322 8101