Turun herruus ratkotaan lauantaina Kupittaalla!

(Kuva: Henrik Siiskonen)

FC Inter ja TPS kohtaavat tulevana lauantaina ensimmäistä kertaa kuuteen vuoteen Veikkausliigassa, kun TPS nousi tälle kaudelle takaisin pääsarjaan. Veritas Stadionilla nähdään ainutlaatuinen ottelu, ja ottelussa tullaan tekemään tämän vuosikymmenen yleisöennätys. Kauden kuumin paikallistaisto käynnistyy kello 14.00, ja derbypäivä jo klo 11.00 Kupittaan monitoimikentän avajaisilla.

FC Inter – TPS la 23.5. klo 14.00 Veritas Stadion – vielä ehdit mukaan seisomalohkoon viimeisille paikoille!

Inter suuntaa lauantaina kevään odotetuimpaan otteluun Veikkausliigan kärkipaikalta. Inter on vahvassa vireessä, kun toukokuun tähänastisesta kahdestatoista mahdollisesta pisteestä Hinaajat ovat keränneet yhdeksän, joista viimeisin täysi pistepotti irtosi menneenä keskiviikkona Tampereella Ilveksestä maalein 1–3. Muut toukokuun voitot Inter on napannut Seinäjoelta SJK:n kustannuksella maalein 1–3 sekä FF Jarosta, joka kaatui Veritas Stadionilla maalein 2–0.

Lauantain vastustaja TPS nousi täksi kaudeksi takaisin Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen. Seitsemän pelatun ottelun jälkeen TPS löytyy sarjataulukosta sijalta viisi. Tepsillä on kasassa kolme voittoa, kolme tasapeliä ja yksi tappio. Toukokuun ensimmäisessä ottelussa TPS pelasi 2–2-tasapelin FF Jaron kanssa Pietarsaaressa. Seuraavalla viikolla TPS otti yllätysvoiton HJK:sta Veritas Stadionilla maalein 1–0. Lauantain otteluun mustavalkoiset lähtevät tappio niskassaan, kun AC Oulu oli viime viikonloppuna kotikentällään vahvempi maalein 1–0.

Tulevan lauantain ottelu on joukkueiden 60. kohtaaminen virallisissa otteluissa. Veikkausliigassa, Liigacupissa ja Suomen Cupissa pelatuista otteluista Inter on voittanut 22 ottelua, 17 on päättynyt tasan ja 20 TPS:n voittoon. Derbyjen historiassa on nähty lukuisia maalintekijöitä, ja eniten maaleja on viimeistellyt Interissä kausilla 2012–2014 pelannut Irakli Sirbiladze, joka teki yhteensä yhdeksän osumaa. Toiseksi eniten maaleja on tehnyt TPS:n Mika Ääritalo, joka viimeisteli urallaan seitsemän maalia.

Veikkausliigan ihka ensimmäisestä keskinäisestä kohtaamisesta tulee lauantaina kuluneeksi 30 vuotta. Tuolloin yli kahdeksantuhatpäinen yleisö kokoontui Kupittaalle todistamaan 1–1-tasapeliä.

Joukkueet ovat kohdanneet 2020-luvulla viidesti, joista Inter on voittanut neljä ja TPS yhden. Edellinen kohtaaminen nähtiin alkuvuodesta Liigacupissa, jonka sinimustat voittivat varmoin ottein maalein 0–3.

derbyn katsomojärjestelyt:

FC Inter – TPS la 23.5. klo 14.00 – otteluisäntä Pihlajalinna

  • Ottelussa ovat käytössä kaikki stadionin katsomonosat.
  • Interin kannattajat ja seurakorttilaiset sijoittuvat ottelussa Itäpäätyyn.
  • TPS:n kannattajat sijoittuvat ottelussa Länsipäädyn P- ja Q-lohkoihin. Vieraskannattajien liput tästä linkistä.
  • Pääkatsomo, Olympiakatsomo ja Länsipäädyn R-lohko ovat avoinna kaikille katsojille.
  • Olympiakatsomon O-lohko on seisomakatsomo.
  • K18-anniskelukatsomoina toimivat otteluissa A, B ja C-lohkojen yläosat, Itäpäädyn Olympian viereinen puolisko, Olympiakatsomon J-lohko sekä Länsipäädyn P-lohko.

Sivu päivitetty 22.05.2026

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit