Raportti: FC Inter vs. RoPS
FC INTER vs. RoPS 4-0(2-0)
Maalit:
1-0 Ats Purje 36. min
2-0 Timo Furuholm 39. min
3-0 Timo Furuholm 51. min
4-0 Ats Purje 51. min
Interin kokoonpano:
1 Patrick Bantamoi mv
5 Alberto Ramirez
6 Jermu Gustafsson
7 Ari Nyman
11 Timo Furuholm(9 Guillano Grot 55. min)
14 Joni Aho
17 Mika Ojala
18 Ats Purje(27 Kennedy Nwanganga 63. min)
19 Aristides Pertot(15 Severi Paajanen 53. min)
24 Joni Kauko
29 Henri Lehtonen ”C”
Vaihdossa:
8 Touko Tumanto
12 David Monsalve mv
22 Sami Sanevuori
23 Ville Nikkari
FC Inter ei antanut lauantaina Veritas Stadionilla pelatussa Veikkausliigaottelussa mitään mahdollisuuksia RoPS:lle. Inter voitti ottelun lopulta ylivoimaisen esityksen jälkeen 4-0(2-0).
Interin tehomiehinä ottelussa kunnostautuivat Timo Furuholm ja Ats Purje, jotka molemmat tekivät kaksi maalia. Kahteen tehopisteeseen ylsi myös Aristides Pertot, joka syötti minuutin sisään molemmat Interin toisen jakson maalit.
Inter olisi voinut viedä ottelun reiluimmillakin numeroilla, mutta joukkue hukkasi jälleen liiankin kanssa hyviä maalipaikkoja. Toisaalta myös RoPS:n maalivahti Jung-Huyk Kwom esitti ottelussa muutaman hyvä torjunnan ja piti RoPS:n kannalta lukemat siedettävinä.
Interin maali-iloittelun aloitti pelin 36. minuutilla Ats Purje. Purjeen maali oli melkeinpä kuin kopio RoPS:aa vastaan pelatusta Suomen Cupin ottelusta. Mika Ojala pelasi kulman takaviistoon Alberto Ramirezille, joka laukoi pallon Purjeen jalan kautta RoPS-maaliin. Kolme minuuttia Purjeen maalin jälkeen oli Timo Furuholmin vuoro tehdä maali. Furkka sai maaliinsa hyvän keskityksen Mika Ojalalta.
Toisen jakson maalit Inter teki 40 sekunnin sisään pelin 51. minuutilla. Maalisaldonsa tuplasi ensin Furuholm, joka laukoi Pertotin syötöstä pallon vasurilla maaliin. Pertotin syöttötaitoja saatiin ihailla seuraavassa hyökkäyksessä, missä hän vapautti hyvällä pystysyötöllä Purjeen maalintekoon.
Neljännen maalin jälkeen pelin tempo laski ja kumpikin joukkue alkoi odottaa loppuvihellystä.
Interin ylivoimasta ottelussa kertoo se, että RoPS:n oikeastaan paras maalipaikka syntyi, kun Joni Kauko laukoi huolimattomasti keskityksestä kohti omaa maalia. Patrick Bantamoi oli kuitenkin tilanteessa valppaana ja torjui laukauksen.
Interin päävalmentaja Job Dragtsma oli tyytyväinen joukkueen pelaamiseen ensimmäisen tunnin osalta.
– Ensimmäinen tunti oli meiltä hyvää peliä. Syöttöpeli toimi ja pelaajat olivat aktiivisia. Pelaajat olivat hyvin motivoituneita tähän peliin ja se näkyi. Neljännen maalin jälkeen peli oli ohi ja viimeinen puoli tuntia oli vain pelailua, summasi Dragtsma ottelun kulun.
Sivu päivitetty 31.07.2009