Petteri Forsell jatkaa FC Interissä

 

Veikkausliigan tähtipelaaja Petteri Forsell jatkaa FC Interissä myös kaudella 2022. Kokkolalaislähtöinen pelaaja on allekirjoittanut seuran kanssa uuden yksivuotisen sopimuksen.

Forsell teki viime syksynä turkulaisiin lähtemättömän vaikutuksen, kun hänen pelaamissaan 11 ottelussa tilastoihin asti päätyi “tehot” 3+6. Hän tuli Interiin kesken kauden ja voitti syyskuussa kuukauden pelaaja -palkinnon.

Taiturimainen Forsell on komean liigauran lisäksi meritoitunut pelaaja kansainvälisillä kentillä, kun pelikokemusta on kertynyt sekä Puolan että Ruotsin sarjoista, unohtamatta 12:ta A-maaottelua Huuhkajissa.

Päävalmentaja Miguel Grau on vaikuttunut hyökkäävän keskikenttäpelaajan osaamisesta. Forsell syötti Interin molemmat maalit viimeisimmässä Liigacupin ottelussa, kun Inter kaatoi IFK Mariehamnin Kupittaalla maalein 2-1.

– Olen nähnyt hänen peleistään paljon videoita, mutta livenä hänen pelaamisestaan sai nauttia paljon enemmän. Hän on pelaaja, joka on isossa roolissa siinä, kun joukkue haluaa murtautua vastustajan rangaistusalueelle. Uskon, että meillä on nyt koossa ryhmä, joka pystyy pelaamaan pallon kanssa lähellä tuota aluetta. Se tulee olemaan puoleensavetävää katsottavaa meidän kannattajille, Grau kommentoi tyytyväisenä.

Forsellista ei ole tähän mennessä kirjoitettu juttua, jossa hänen häikäisevää potkutekniikkaansa ei mainittaisi. Tämä juttu ei ole poikkeus.

– Hänellä on erikoitilanteissa meille iso arvo. Hän antaa meille enemmän vaihtoehtoja, ja jopa valmentajat pääsevät käyttämään enemmän luovuutta näiden tilanteiden suunnittelussa, espanjalaisvalmentaja fiilistelee.

Taitavalle pelimiehelle olisi ollut muitakin ottajia

Forsell kertoo, että uran jatkuminen sinimustissa oli omalla tavallaan helppo päätös.

– Kommunikointi seuran kanssa on siinä mielessä ollut hyvää, että molemmat osapuolet ovat pitäneet sen, mitä on sovittu. Sen päälle on hyvä rakentaa.

Hyökkäävän keskikenttäpelaajan palveluksille oli kysyntää sekä ulkomailla että Suomessa. Inter ja Forsell olivat sopineet takarajasta ulkomaansiirrolle ja se on nyt umpeutunut.

– Muutamalle pistin liian kovan hinnan. Minulla ei ole enää sellaista pakottavaa tarvetta mennä ulkomaille, siellä on oltu jo monta vuotta. Ulkomailla pelaamisessa on ne omat huonot ja hyvät puolensa.

Petterin täytyi miettiä seuravalintaansa myös tulevan perheenlisäyksen kantilta.

– Vauva syntyy parin viikon päästä. Tämä oli se syy, miksi en tiputtanut hintaani ulkomailla. Olisin jo Puolassa, jos ei olisi näin, Forsell toteaa rehelliseen äänensävyyn.

Uran parhaat vuodet vielä edessä

Forsell on 31-vuotias, joten uraa jalkapalloammattilaisena on enemmän takana kuin edessä päin. Hän uskoo silti vakaasti, että paras Petteri Forsell on vielä näkemättä.

– Jotenkin sellainen tunne, että seuraavat 3-5 vuotta tulen olemaan halvatun hyvä pelaaja, verrattuna aikaisempaan. Se on vain sellainen tunne. Olen tehnyt ja opetellut asioita paremmin kuin nuorena, jolloin jo pelasin hyvää jalkapalloa, Forsell pohtii.

Hän on henkisesti vahvempi ja pelisilmä hahmottaa ympärillä tapahtuvat asiat paremmin.

– Minua ei pelota kukaan. Se on iso asia, kun menee kentälle ja tiedän, että vastustajat pelkäävät minua, mutta minä en heitä. Tiedän, että he käyvät videopalavereissa läpi, miten he voisivat pelata minua ulos.

– Potkuni ja tatsini ei tule varmaankaan hirveästi enää paremmaksi, mutta se miten sijoitun ja teen itseni pelattavaksi, siinä tulen vielä kehittymään, Petteri arvioi.

Hän kertoo saaneensa osaavaa videovalmennusta viime vuosina. Ensiksi muutaman vuoden ajan Puolassa, sitten HJK:ssa Mika Väyrynen jakoi hänelle vinkkejään entisenä vastaavan roolin pelaajana. Videovalmennus toimi myös viime kauden Interissä, joten Forsell uskoo myös uuden valmennusryhmän kykyihin.

– Siitä on paljon hyötyä. Uskon, että tulee hyvä kausi, kun meillä on hyvä hyökkäys kasassa. Rupean varmasti kolkuttelemaan maajoukkueeseen takaisin, kunnianhimoinen pelimies aprikoi.

Graun kanssa hyviä keskusteluja

Forsell sanoo pitävänsä päävalmentaja Graun tavasta ajatella jalkapallosta.

– Olemme käyneet jo hyviä keskusteluja. Pystymme myös kommunikoimaan espanjaksi, hän saa sillä vielä paremmin antinsa ulos.

Minkälaista pelitapaa Interiltä voidaan sitten odottaa verrattuna viime kauteen?

– Sama tavoite kuin viime vuonna, mutta vähän eri tapa hyökätä ja rakentaa peliä. Jos pystyy yhdellä syötöllä tekemään maalin, niin se tehdään. Jos tarvitsee viisi tai 20 syöttöä maaliin, niin ne tehdään. Syöttöjä ei tehdä syöttämisen takia, Forsell havainnollistaa.

Mitä syöttämiseen tulee, niin Forsell tulee varmasti olemaan hyvin usein se pelaaja, joka avainsyöttöjä viljelee. Tällöin on eittämättä turha haaveilla lähes sataa hipovista syöttöprosenteista.

– Olen aina sanonut, että jos joku tekee liikkeen, niin kyllä minä osaan syöttää. Olen pelannut aina parasta futistani, kun syöttöprosenttini on lähellä 80:tä. 90-95% on kiva lukema niin kuin välillä viime kaudella Puolassa, mutta silloin en ole oma itseni. Pullukka10 ei tee niin.

Kymppipaita päälle

Interin hyökkäyspelin maestro tulee pelaamaan tällä kaudella numero 10 selässään. Benjamin Källman luopui numerosta, koska Forsell löi viime vuoden maalikuninkaalle piinkovat perustelut pöytään.

– Sanoin, että ysi on maalintekijän numero. Kyllä hän tietää sen itsekin, mutta epäröi hetken, koska viime kausi oli kuulemma niin hyvä häneltä kymppipaidalla. Sanoin hänelle, että “Mikä hyvä se oli? Sinun pitäisi tehdä 30 maalia.”

– Kyllä Benillä tulee olemaan 15 maalia ennen kesää. Hän sai nyt hyökkääjän numeron, Forsell heittää maalisyöttötalkoisiin ilmoittautuneena.

Petteri uskoo Interin jalkeilla olevaan pelaajaryhmään, vaikka ikärakenne muuttui nuorempaan suuntaan viime kausista.

– Meillä on aika hyvä muutama nuori poika. Ei tule mitenkään yllätyksenä, jos he pelaavat kesällä tosi hyvin, taikuri päättää.

Interin urheilutoimenjohtaja Jani Meriläinen kiittelee mukaan lähteneitä yhteistyökumppaneita, jotka omalta osaltaan ovat mahdollistamassa Forsellin uutta sopimusta.

– Olemme enemmän kuin tyytyväisiä, kun saimme Petterin jatkamaan meillä myös kaudella 2022. Hän on yksi sarjan parhaimmista pelaajista. Haluan nostaa esille myös yhteistyöyritykset, jotka omalla panoksellaan mahdollistavat Petterin pelaamisen Veikkausliigassa. Suuri kiitos tästä kuuluu ehdottomasti heille, Meriläinen painottaa.

 

Petteri Forsellin pelaamisen Interissä tällä kaudella mahdollistavat:

Insinööritoimisto Levia Oy
V-S Asfaltti Tiimi Oy
Asianajotoimisto Thureson Oy

Sivu päivitetty 09.04.2024

TULEVAT OTTELUT

Katso kaikki tulevat ottelut

VEIKKAUSLIIGA

ovthtm - pmerop
1.VPS751114 - 8616
2.SJK843112 - 9315
3.Ilves741215 - 9613
4.KuPS633010 - 6412
5.HJK833213 - 10312
6.FC Haka732210 - 10011

7.IFK Mariehamn722310 - 12-28
8.Gnistan621311 - 13-27
9.FC Inter71249 - 14-55
10.FC Lahti61234 - 9-55
11.AC Oulu704310 - 13-34
12.EIF60245 - 10-52

MIESTEN KAKKONEN

ovthtm - pmerop
1.P-Iirot751126 - 91716
2.FC Inter 2651025 - 121316
3.Tampere United741215 - 6913
4.VJS833218 - 11712
5.HJS733115 - 10512
6.TPV732210 - 9111

7.EBK732212 - 23-1111
8.Ilves/2721413 - 14-17
9.FC Honka712411 - 15-45
10.Ilves-Kissat61058 - 23-153
11.SexyPöxyt70075 - 26-210

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit