Monipuolinen hyökkäyspään pelaaja Lauri Hulkkonen on valmis reservijoukkueen uuteen kauteen – tutustu Lauriin!

20-vuotias Lauri Hulkkonen on edustanut Interiä 12-vuotiaasta asti. Nyt Hulkkonen on valmis toiseen kokonaiseen kauteensa reservijoukkueessa, joka pelaa ensimmäistä kertaa Miesten Ykkösessä.
Päävalmentaja Jussi-Pekka Savolainen kertoo:
“Laurilla oli ehjä kausi viime vuonna, ja tänä vuonna hänellä on varmasti mahdollisuuksia kasvattaa roolia entisestään. Lauri on hyökkäyspään pelaajaa, joka voi pelata laidassa, ylempänä keskikenttänä tai kärjessä. Hän on hyvä viimeistelemään ja yllätyksellinen pelaaja hyökkäyksessä. Tällä kaudella hänellä on mahdollisuus ottaa seuraava askel ja kasvattaa tehoja.”
Pelaajatiedot:
Nimi: Lauri Hulkkonen
Syntymäaika: 6.3.2005
Pituus: 183 cm
Paino: 75 kg
Pelipaikka: Hyökkääjä


(Kuvat: Pia Kankare)
Tutustu Lauri Hulkkoseen:
Missä muissa joukkueissa olet pelannut urasi aikana?
– Aloitin urani Hannunniitun aluejoukkueessa ja sieltä siirryin Turun nappulaliigaan “kauppariin”. Noin 12-vuotiaana siirryin Interiin.
Mikä on paras muistosi jalkapallon parista?
– Pääsin nuorempana mukaan AC Milanin leirille ja pelaamaan San Sirolle.
Kuka on suurin esikuvasi jalkapallon maailmassa ja miksi?
– Andrés Iniesta. Junnuna tuli katsottua paljon hänen pelaamistaan.
Miten kuvailisit itseäsi pelaajana?
– Monipuolinen. Olen pelannut pitkään keskikentällä ja nykyisin hyökkäävämmässä roolissa.
Mikä on suurin vahvuutesi jalkapallossa? Entä osa-alue, jossa haluat kehittyä?
– Olen melko nopea pelaaja, ja peliymmärrykseni on hyvä. Viimeistelykin sujuu ihan hyvin. Kaikkea voi aina kehittää, mutta tällä hetkellä suurin kehityskohde on parempi pelikunto ja dynaamisuus.
Mitä teet vapaa-ajallasi, kun et pelaa jalkapalloa?
– Opiskelen ammattikorkeakoulussa liiketaloutta ja lisäksi liikunnan ohjausta, joten osa ajastani menee opiskeluun. Vietän myös aikaa kavereideni kanssa jalkapallon ulkopuolella.
Mikä on unelma-ammattisi (jos et pelaisi jalkapalloa)?
– Yrittäjä tai pokeriammattilainen.
Jos voisit matkustaa minne tahansa, mihin matkustaisit ja miksi?
– Brasiliaan katsomaan jalkapalloa.
Kerro yksi asia, jota monet eivät sinusta tiedä.
– Olen harrastanut painia.
Mikä motto tai elämänohje kuvaa sinua parhaiten?
– “Se ei pelaa, joka pelkää.”
Reservijoukkue aloittaa kautensa Ykkösessä perjantaina 11.4. kotiottelulla Mikkelin Palloilijoita vastaan.
Tiesithän, että pääset kokemaan sekä Veikkausliigan että Miesten Ykkösen kaikki kotiottelut Interin kausikortilla?
Osta omasi NYT! Tiketin verkkokaupasta, toimipisteistä tai R-kioskeilta!
Sivu päivitetty 09.03.2025