Miguel Grau Interin uusi päävalmentaja

 

FC Interin edustusjoukkue jatkaa espanjalaiskomennossa myös ensi kaudella, sillä seura on solminut päävalmentajasopimuksen Miguel Graun kanssa. Valenciasta kotoisin olevan 37-vuotiaan Graun sopimus Interissä on 2+1-vuotinen.

Graulla on reilun 15 vuoden valmennuskokemus erityisesti kotimaakuntansa isoista seuroista Valencia CF:sta ja Levantesta. Grau on lisäksi toiminut Almeriassa ja kyproslaisen Pafosin apuvalmentajana viime vuosien aikana. Varsinaisten valmennustehtävien ohella Grau on toiminut valmentajakouluttajana Espanjassa. FC Interiin hän siirtyy Levanten organisaatiosta, missä hän on vastannut metodologiasta.

Interin urheilutoimenjohtaja Jani Meriläinen kertoo päävalmentajan rekrytointiprosessin olleen perusteellinen.

– Käänsimme kivet ja kannot ja pohdimme valintaa monelta kantilta. Loppuvaiheessa meillä oli monta hyvää ehdokasta, joista saimme tänne juuri haluamamme henkilön, Meriläinen toteaa.

Hän avaa asioita, mitkä vaikuttivat valintapäätökseen.

– Interillä on aina ollut vahva pelillinen identiteetti, minkä halusimme pysyvän. Olemme olleet valmennuksellisesti Suomen huippua Josén (Riveiro) aikana ja haluamme olla sitä myös jatkossa. Halusimme tänne nälkäisen ja kunnianhimoisen valmentajan, joka haluaa edetä urallaan ja tukee omalla toiminnallaan seuran tavoitteita.

Se, että Interin päävalmentaja tulee jälleen Espanjasta ei ollut ennalta kiveen hakattua.

– Halusimme jatkumoa siihen, mitä täällä on tehty viimeiset vuodet. Kansalaisuudella ei ollut lopulta merkitystä, sillä haastattelimme valmentajia kaikkiaan neljästä eri maasta. Tärkeintä oli löytää valmentaja, joka sopii nimenomaan Interiin ja vastaa meidän tarpeitamme, urheilutoimenjohtaja painottaa.

Inter on taistellut viime vuodet mitaleista. Uuden projektin alkaessa odotusarvot Graun alaisuudessa eivät ole yksiselitteisesti sidottuna tiettyyn sarjasijoitukseen.

– Kukaan ei voi suoraan luvata menestystä. Haluamme, että jokapäiväisen toiminnan taso pysyy kaikilla mittareilla katsottuna korkealla. Kun tämä perusasia on kunnossa, niin pystymme varmasti menestymään edellisvuosien tapaan myös tulevaisuudessa.

Grau ei peittele tyytyväisyyttään uuden haasteen edessä

– Heti alkuun on kiitettävä koko Inter-perhettä, että saan mahdollisuuden työskennellä heidän kanssaan. Haluan valmentajana haastaa itseäni, ja uskon, että pystymme auttamaan paljon toisiamme, Grau toteaa kärkeen.

Hän kuvailee valmentajaminäänsä sen, mitä pystyy.

– Tätä pitäisi kysyä ehkä niiltä, jotka ovat työskennelleet kanssani, mutta haluaisin todeta, että olen hyvä ja rehellinen ihminen, joka on kova tekemään töitä. Tulen antamaan kaikkeni Inter Turulle.

Grau kertoo, minkälainen jalkapallo on lähellä hänen sydäntään.

– Ensinnäkin rakastan jalkapalloa, kaikkea mitä siihen sisältyy, ilman poikkeuksia. Identifioin itseni hyökkäävän jalkapallon ystäväksi. Pallon hallitseminen ja pyrkimys hyökätä on tärkeää minulle. Pelien sisällä on monia eri pieniä pelejä, jotka kaikki täytyy hoitaa ja olla kilpailukykyinen. Kilpailuhenkisyys on aina avainasioita minulle, espanjalainen puntaroi.

Uusi päävalmentaja pohtii, mitkä asiat painoivat vaakakupissa, kun hän päätti hypätä mukaan suomalaiseen jalkapalloon.

– Sekä perheeni että minä uskomme tämän olevan ideaali paikka elää onnellisesti. Olen innoissani, että pääsen rakentamaan joukkuetta sekä tapaamaan pelaajat ja fanit. Ne ovat minulle erityisiä hetkiä.

– Olen puhunut suomalaisesta jalkapallosta paljon Onni Valakarin kanssa. Hän puhui minulle paljon hyvää Suomesta ja suomalaisesta jalkapallosta. Uskon, että suomalainen ja espanjalainen kulttuuri mukautuvat hyvin yhteen, Grau kertoo kaksikon yhteisestä ajasta Pafosissa.

Uusi projekti tarkoittaa seurassa aina muutoksia. Grau alkaa rakentamaan kilpailukykyistä Interiä päivästä yksi alkaen. Hän luottaa, että kannattajien tuesta tulee olemaan iso apu matkan varrella.

– Kannattajille voin luvata, että teemme niin lujaa töitä kuin pystymme, jotta he pääsevät kokemaan nautinnollisia hetkiä.

– Uskon, että seuran historia luo itsessään tavoitteet meillekin. Yritämme tehdä seurasta isomman päivä kerrallaan, Grau päättää.

Graun valmennustiimissä jotain uutta ja jotain tuttua

Valmennustiimiin on kiinnitetty uusina niminä Graun avuksi Ramiro Muñoz sekä fyysiseen valmennukseen erikoistunut Xavi Calabuig. Espanjalaiskaksikosta Muñoz on monelle suomalaista jalkapalloa seuraavalle tuttu nimi, sillä hän tulee Turkuun SJK:n organisaatiosta.

Ennen mennyttä kauttaan Seinäjoella 27-vuotias valmentaja on toiminut urallaan urheilutieteiden opettajana Vierumäen opistossa sekä valmentajana kotikaupunkinsa Madridin Rayo Vallecanon nuorisoakatemiassa. Suomessa Muñoz on työskennellyt myös Helsingin Palloseurassa ja Vantaan Jalkapalloseurassa. Hän tulee Interissä toimimaan myös linkkinä edustusjoukkueen ja juniorijoukkueiden välillä.

38-vuotiaalla Calabuigilla on vyöllään puolestaan yli kymmenen vuoden kokemus kotimaansa huippujoukkueista. Häneltä löytyy työhistoriaa yhdessä Graun kanssa.

Calabuigin osaaminen ei rajoitu pelkästään fysiikkapuoleen, sillä mies on työskennellyt muun muassa Valencian U23-joukkueen apuvalmentajana ja Villarrealin edustusjoukkueessa scoutannut sekä analysoinut vastustajajoukkueita.

Viime kauden Interin taustaryhmästä jatkavat lisäksi valmentaja Erol Ates sekä fysioterapeutit Teemu Ahonen ja Ville Peltonen. Myös joukkueenjohtaja David Moore ja huoltaja Seppo Pajunen nähdään ensi kauden tiimissä.

FC Interin varapuheenjohtaja Nikolas Håkansin mukaan valmennustiimin valinnassa ja roolituksessa edustusjoukkueen ja junioritoiminnan yhdistämiselle on annettu erityistä painoarvoa.

– Xavilla, Ramirolla ja Teemulla tulee olemaan selkeät vastuut myös vanhimpien junioriemme tukena. Meille tärkeää on elinvoimainen pelaajapolku, jotta edustusjoukkueessa nähdään jatkossakin seuran omia kasvatteja. Haluamme entistä paremmin auttaa huipulle pyrkiviä junioreitamme nousemaan liigatasolle, Håkans painottaa.

FC Inter kiittää kauden päätteeksi seurasta lähteviä valmentajia, José Riveiroa, Sergio Almenaraa, Michel Bellveriä ja Juanjo Roaa, yhteisistä vuosista ja kaikesta seuran eteen tehdystä sekä toivottaa menestystä tulevaan.

Sivu päivitetty 09.04.2024

TULEVAT OTTELUT

Katso kaikki tulevat ottelut

VEIKKAUSLIIGA

ovthtm - pmerop
1.VPS751114 - 8616
2.SJK843112 - 9315
3.Ilves741215 - 9613
4.KuPS734010 - 6413
5.HJK833213 - 10312
6.FC Haka732210 - 10011

7.Gnistan722311 - 13-28
8.IFK Mariehamn722310 - 12-28
9.FC Lahti71335 - 10-56
10.FC Inter71249 - 14-55
11.AC Oulu704310 - 13-34
12.EIF70346 - 11-53

MIESTEN KAKKONEN

ovthtm - pmerop
1.FC Inter 2761029 - 121719
2.P-Iirot751126 - 91716
3.Tampere United851221 - 71416
4.VJS833218 - 11712
5.HJS733115 - 10512
6.TPV832310 - 13-311

7.EBK732212 - 23-1111
8.Ilves/2721413 - 14-17
9.FC Honka712411 - 15-45
10.Ilves-Kissat71069 - 29-203
11.SexyPöxyt70075 - 26-210

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit