Koe syksyn 2008 mestaruushuuma vielä ennen uuden kauden alkua

Uuden jalkapallokauden pyrähtäessä käyntiin on vielä hyvä muistella kuinka kausi 2008 päättyi. FC Inter Turku otti Suomen mestaruuden hienon kauden jälkeen ja YLE Turun Radio taltioi kannattajien historialliset fiilikset.

Kentällä loistivat esimerkiksi Severi Paajanen, Patrick Bantamoi, Jos Hooiveld, Dominic Chatto ja Mika Ojala. Katsomossa puolestaan kovinta meteliä pidettiin O-katsomossa.

Viimeinen ottelu Pietrasaaren Jaroa vastaan lokakuisella märällä Kupittaan nurmella oli vähällä siirtyä, kun vesisade jatkui jatkumistaan. Interin Ultraboyz-kannattajaryhmän intoa ei kuitenkaan lannistanut mikään.

Lopulta ottelu pelattiin lätäkköjen ja sateen keskellä ja tuloksena oli riemukas mestaruus. Samaan aikaan Ahvenanmaalla toinen mestarikandidaatti FC Honka tuhri omat mahdollisuutensa IFK Mariehamnia vastaan.

Turun Radion toimittaja Kalle Talonen seurasi koko ratkaisupäivän ajan Inter-kannattajien ja erityisesti Turun Radion Futiksen Jälkipelit -ohjelmasta tutun runoilija Tapani Kinnusen edesottamuksia.

Ottelun ratkettua ratkaisumaalin tehnyt Severi Paajanenkin inotutui ylistämään O-katsomon sinimustaa kannattajajoukkoa.

Kuuntele mestaruusfiilikset vielä kerran Turun Radiosta (94,3MHz) lauantaina 18.4. kello 11.30 jälkeen tai netistä osoitteesta www.turunradio.fi(Ajankohtaisjutut).

Sivu päivitetty 16.04.2009

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit