Kalle Kauppi: Raskaan kauden jälkeen on hyvä hengähtää

FC Interin päävalmentaja Job Dragtsma päästi joukkonsa hyvin ansaitulle talvilomalle marraskuun kolmen viikon harjoitusjakson jälkeen. FC Interin keskikenttäpelaaja Kalle Kauppi ottaa mielihyvin loman vastaan raskaan kauden jälkeen.

– Koko kausi oli henkisesti raskas. Omalta kohdaltani asiat lähtivät sivuraiteille jo talvelle, kun jouduin olemaan loukkaantumisen takia sivussa pitkään.

– Kun vihdoin pääsisin kesällä kuntoon, niin pienet vammat yllättivät jälleen aina kun kuvittelin olevani jälleen kunnossa. Kaiken kaikkiaan koko kausi oli osaltani todella rikkonainen ja se rasitti kyllä henkisesti todella paljon. Tällä viikolla alkanut loma tulee kyllä lopulta hyvään paikkaan, myöntää Kauppi.

Vaikka Kauppi ja muu Interin joukkue lomaa viettääkin, niin täysin toimettomana pelaajat eivät lomaansa vietä.

– Koko lomaa ei ole varaa ottaa löysästi. Omaan ja myös muiden pelaajien ohjelmaan kuuluu omatoimista harjoittelua. Ihan aluksi tarkoituksena on kuitenkin käydä vähän rentoutumassa etelän lämmössä ja jatkaa sen jälkeen harjoittelua, valottaa Kauppi lomasuunnitelmiaan.

Kauppi ja muu Inter-joukkue palaa sorvin ääreen jälleen tammikuun 8. päivä.

Sivu päivitetty 27.11.2013

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit