Kaan Kairiselle ja Riku Tammiselle uran ensimmäiset maaottelut

Suomen U15-maajoukkue pelasi ensimmäiset maaottelunsa tiistaina ja torstaina Irlannissa. Pelatuista otteluista kumpikin maa voitti yhden. Tiistain ottelun vei nimiinsä kotijoukkue Irlanti niukasti 1-0, kun taas torstain ottelussa voittoa juhli Suomi 3-0 tuloksella.

Suomen joukkueesta ei ennen tiistaita ollut vielä kenelläkään maajoukkuekokemusta. Joukkueen valmennuksesta vastaavan Ilkka Mäkelän mukaan jännitys näkyi vielä joidenkin pelaajien otteissa.

– Pojat ovat nyt saaneet ensimmäiset maaottelut pelattua. Jollain jännitys näkyi enemmän kuin toisilla. Täällä tullaan kylkeen kovempaa ja peli on fyysistä. Oli kuitenkin hienoa nähdä, että muutamat tottuivat peliin heti, kehui Mäkelä omiaan Palloliiton kotisivuilla.

Ilkka Mäkelän luotsaamassa joukkueessa oli mukana myös Inter-kaksikko Kaan Kairinen ja Riku Tamminen, jotka kirjauttivat näin olleen itselleen uransa ensimmäiset maaottelut. Kaksikosta Tamminen oli mukana myös maalinteossa, tekemällä Suomen voitto-ottelussa 2-0 maalin.

Sivu päivitetty 17.04.2013

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit