Inter tasuriin Djurgårdenin kanssa
DJURGÅRDENS IF – FC INTER 1-1(0-0)
Maalit:
0-1 Timo Furuholm 55. min
1-1 Trimi Makolli 87. min
FC Inter kohtasi tänään Nyköpingissa pelatussa harjoitusottelussa Djurgårdens IF:n. Inter oli ottelussa pitkään kiinni voitossa, mutta joutui lopulta tyytymään ottelussa tasapeliin Djurgårdenin tasoitettua ottelun kolme minuuttia ennen loppua.
Inter oli ottelussa alusta alkaen mukana aivan erilaisella sykkeellä kuin keskiviikon IFK Norrköping-ottelussa. Joukkueen prässi toimi ja pallollinen peli kulki kovassakin Djurgården-prässissä jouhevasti.
Ensimmäisen jakson parhaat maalipaikat olivat Interillä. Ensimmäinen nähtiin noin vartin pelin jälkeen, kun Mika Ojala pelasi kulmapotkun takaviistoon Aristides Pertotille. Drjurgården-vahti Wahlström torjui kuitenkin argentiinalaisen laukauksen, kuten myös sitä seuranneet Kennedy Nwangangan ja Ats Purjeen yritykset.
Inter sai pallon ensimmäisellä jaksolla kerran myös DIF:n maaliin, mutta tuo tilanne liputettiin monen hämmästykseksi paitsioksi. Peliä oli tuolloin pelattu 43. minuuttia.
Djurgårdenin paras maalipaikka ensimmäisellä jaksolla osui Peter Gustafssonille, joka puski kuitenkin keskityksen kuitenkin ohi Patrick Bantamoin vartioiman Inter-maalin.
Interin hyvä ote pelistä jatkui myös toisella jaksolla. Timo Furuholm siirsi Interin läpiajon päätteeksi johtoon, kun pelikello kävi 50. minuuttia. Furkka sai tilanteessa nappisyötön Ville Nikkarilta ja jätti juoksukilpailussa taakseen A-maajoukkuetoppari Toni Kuivaston.
Peli pysyi tasaisena aina viimeiselle vartille, jonka aikana Djurgården sai nopeiden vaihtopelaajien ansiosta luotua painetta Inter-maalille. Joukkue oli lähellä tasoittaa ottelun 82. minuutilla, mutta Bantamoi torjui loistavasta DIF-hyökkääjä Dahlbergin maalipaikan.
Vastahyökkäyksestä maalia pääsi yrittämään Inter-laituri Purje, mutta laukaus painui ohi maalin takatolpan.
Ottelun tasoitusmaali syntyi siis kolme minuuttia ennen varsinaisen peliajan loppua DIF-pelaaja Makollin toimesta. Maalin voi ottaa kontolleen muuten hyvin pelannut Bantamoi, joka ohjasi pienestä kulmasta tulleen kylläkin kovan laukauksen maaliin.
Tasapeli ottelusta oli luonnollisesti pettymys takaiskumaalin syntyessä pelin lopussa. Inter-luotsi Job Dragtsma oli kuitenkin tyytyväinen siitä, mitä hän tänään näki.
– Nostimme tämän päivän pelissä tasoamme ja pelasimme hyvän ottelun. Pelaajat tekivät kentällä asioita, joita etukäteen oli sovittu. Prässipeli toimi hyvin ja samoin pallollinen pelaaminen oli toistaiseksi parhaalla tasolla tämän kauden otteluissa, luonnehti Dragtsma ottelua.
Interin kokoonpano Djurgårdenia vastaan:
Bantamoi, Lehtonen, Sanevuori, Aho, Nikkari, Paajanen, Pertot, Nwanganga, Purje(Kauko 87. min), Ojala ja Furuholm.
Vaihdossa:
Monsalve, Andre Freitas, Odei, Grot, Seppälä, Gomez Marttila ja Karkbo.
Sivu päivitetty 14.03.2009