Inter saa sunnuntaina HJK vieraaksi

FC Inter pelaa seuraavan Veikkausliigaottelun huomenna sunnuntaina. Vastustaja kello 19.00 alkavassa ottelussa on kovin mahdollinen, eli Veikkausliigan piikkipaikkaa hallussaan pitävä HJK.

Kauteen ylivoimaisena mestarisuosikkina lähtenyt Klubi on siis aloittanut sarjan hyvin. Joukkueella on kasassa yhdeksän pelatun ottelun jälkeen 20 pistettä. Ainoa joukkue, joka on HJK:n tällä kaudella pystynyt voittamaan, on sarjakakkonen Honka.

Helppoa ei voiton nappaaminen tule olemaan Interille edes tilastoiden valossa. Joukkueen edellisestä Klubi-voitosta on aikaa vajaat kuusi vuotta. Tuolloin Inter onnistui hakemaan 0-1 – voiton Helsingistä Arsitides Pertotin maalilla.

Kotivoitosta on aikaa sitten vierähtänyt niinkin kauan kuin reilut 14 vuotta. Seurahistoriansa ensimmäisessä Veikkausliigaottelussa kaudella 1996 Inter voitti stadilaiset Kimmo Karvisen kahdella maalilla lukemin 2-0.

Tilastot on kuitenkin tehty rikottaviksi ja nyt siihen olisi oiva mahdollisuus. Joukkueen päävalmentaja Job Dragtsman mukaan HJK-ottelu on joukkueelle erinomainen mahdollisuus tulla toden teolla mukaan kärkikamppailuun.

– HJK-ottelu on meille iso haaste. Kahden voiton avulla olemme nousseet tasaiseen kesikastiin ja nyt meillä olisi voitolla mahdollisuus nousta jälleen lähemmäs sarjataulukon yläpäätä, sanoo Interin päävalmentaja.

Kuten Dragtsma sanoi, HJK ottelu on Interille haaste. Hollantilaisluotsi pitää HJK:ta pelaajamateriaaliltaan ylivoimaisesti Suomen vahvimpana joukkueena.

– HJK:n pelaajamateriaali on sarjan paras. Yksi poissaolo ei joukkuetta heikennä, sillä heillä on heittää tilalle laadukkaita pelaajia vaihtopenkiltä. He ovat myös pelanneet tällä kaudella hyvin, tietää Dragtsma.

Vaikka Dragtsma kehuukin HJK:ta, ei hän näe kuitenkaan mitään syytä, miksei Inter voisi kirkastaa synkkää Klubi-historiaa sunnuntaina Veritas Stadionilla.

– HJK on hyvä joukkue, mutta uskon, että meillä on onnistuessamme hyvät mahdollisuudet voittaa peli. Olemme pelanneet viime otteluissa myös tuloksellisesti hyvin, mikä on nostanut joukkueen itseluottamusta vaikean alun jälkeen. Lisäksi HJK sytyttää varmasti joukkueen kuin joukkueen, tietää Dragtsma.

Inter saa lasarettiosastolta sunnuntaina peliin mukaan Guillano Grotin. Poissaolijoita ovat maalivahdit David Monsalve ja Patrick Bantamoi sekä leikkauksista toipuvat Joni Kauko ja Timo Furuholm.

Joukkueen uutta brasilialaispelaaja Davi Rancania tuskin vielä nähdään joukkueen kokoonpanossa.

– Davi Rancan tuskin pelaa HJK:ta vastaan. Juhannuksen jälkeen pelattavassa Haka-pelissä hän on jo mukana, sanoo Dragtsma.

Osta lippusi ennakkoon. Interin nettilipunmyynnissä saat valita paikkasi vapaasti, edullisempaan hintaan ja ilman jonotusta.

Osta ja tulosta lippusi täältä!

Sivu päivitetty 08.04.2024

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit