Inter kohtaa kivikovan FC Twenten torstaina Enschedessä

FC Inter kohtaa torstaina pelattavassa Eurooppa Liigan 2. karsintakierroksen 1. osaottelussa hollantilaisjoukkue FC Twenten. Ottelu pelataan Enschedessä De Grolsh Veste Stadionilla paikallista aikaa kello 19.45(Suomen aikaa 20.45).

Keskiviikkona Enschedeen Saksan Düsseldorfin kautta matkustanut Inter otti tuntumaa Twenten kotikenttään keskiviikkoillan harjoituksissa. Loistavassa kunnossa ollut alusta sai ansaittua kiitosta joukkueen kapteeni Henri Lehtoselta.

– Meillä oli pitkä matkustuspäivä takana, joten oli hyvä saada oikea jalkapalloharjoitus alle ennen torstai-illan ottelua. Stadion oli kaiken kaikkiaan upea ja kenttä oli erinomaisessa kunnossa, joten innolla odotan huomista ottelua siinä, sanoo Lehtonen.

Lehtosen tapaa innolla torstain ottelua odottaa myös pitkästä aikaa kotimaassaan valmentava Job Dragtsma.

– On hienoa tulla joukkueen kanssa tänne, koska olen ollut pitkään valmentamassa ulkomailla. Erityistä olisi jos pystyisimme vielä ottamaan ottelusta hyvän tuloksen, toteaa Dragtsma.

Hyvän tuloksen saaminen ottelusta edellyttää Dragtsman mukaan koko joukkueen täydellistä onnistumista.

– Twente ei pysty tuottamaan meille yllätystä. Tunnen heidän jokaisen pelaajan, myös heidän uudet pelaajat. Tietysti meidän pitää odottaa, minkä joukkueen he juoksuttavat kentälle.

Vaikka Interin Twente-tuntemus on huippua, niin se ei takaa joukkueelle automaattisesti hyvää tulosta ottelusta. Dragtsman mukaan kotijoukkue Twente on ottelussa suosikki, mutta samaan hengen vetoon hän muistuttaa, että jalkapallossa kaikki on kuitenkin mahdollista.

– Se on fakta, että Twente on ottelussa suuri suosikki. Jalkapallossa kaikki on kuitenkin mahdollista. Ottelu on kaikille meidän joukkueen pelaajalle suuri haaste. Ottelussa meidän pitää ottaa haaste vastaan ja lähteä hakemaan hyvää tulosta torstain ottelusta, päättää Dragtsma.

Sivu päivitetty 17.07.2012

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit