Inter käyttää Edor Hajdinin ja Alan Ahmedin optiovuodet

(Kuvat: Pia Kankare)

Inter on käyttänyt Edor Hajdinin ja Alan Ahmedin sopimuksissa olleet optiot. Molempien hyökkääjälupausten sopimukset kattavat kaudet 2026 ja 2027.

18-vuotias Hajdini siirtyi Interiin kuluneelle kaudelle ja pelasi reservijoukkueessa 11 ottelua tehden kolme maalia. Reservijoukkueen lisäksi Hajdini teki ensiesiintymisensä edustusjoukkueessa tammikuussa pelatussa Liigacupin ottelussa sekä Interin yhteistyöseura Pallo-Iirojen paidassa, joissa maaleja syntyi yhteensä kaksi.

Hajdinin tavoin myös Ahmed siirtyi Interiin kaudelle 2025. 17-vuotias hyökkääjä voitti Interin U17-joukkueen kanssa kauden päätteeksi B-poikien SM-hopeaa tehden 22 ottelussa 17 maalia. Reservijoukkueen lisäksi Ahmed esiintyi Suomen U17-maajoukkueessa alle 17-vuotiaiden EM-karsinnoissa maaliskuussa Kreikkaa vastaan.

Reservijoukkueen päävalmentaja Jussi-Pekka Savolainen odottaa innolla molempien junioreiden seuraavia askelia.

– Edorilla on valtava halu kehittyä ja suuri vimma harjoitteluun, joka on loistava lähtökohta nuoren pelaajan kohdalla. Hänellä oli kaudella yksi harmittava pidempi sairastuminen juuri, kun minuutit reservijoukkueessa olisivat lisääntyneet, mutta paluunsa jälkeen hän tuli todella vahvasti takaisin mukaan arkeen ja sai onnistumisia. Hänen kohdallaan voidaan puhua nousujohteisesta kaudesta ja uskon, että ensi kaudella tämä jatkuu vahvoin kehitysaskelein Edorin kovan halun sekä ammattimaisen tekemisen siivittämänä, JP Savolainen avaa.

– Alan on Edorin tavalla erittäin kiinnostava ja potentiaalinen nuori, joka oli isossa roolissa U17-joukkueessa viime kaudella. Hän on juonikas katufutaajan tapainen hyökkäyspään pelaaja, jolla on paljon ominaisuuksia ja mahdollisuuksia nousta pelaajana korkeammalle tasolle. Nyt sitten hän on ensi kaudella meidän mukana reservissä, jossa hänellä on mahdollisuus ottaa omalta osaltaan iso rooli jo ensi kaudella. Mielenkiinnolla odotan, että pääsen näkemään häntä enemmän tässä meidän reservin ympäristössä nousujohteisen viimekautensa jälkeen. Nyt on hänen kohdallaan aika ottaa ne seuraavat askeleet, Savolainen kertoo.

Sivu päivitetty 25.11.2025

Pääyhteistyökumppanit

Yhteistyökumppanit