Maalivahtivalmentaja Sami Sinkkonen pääsi nuorena kohtaamaan pariisilaisen PSG:n – nykyään odottaa innolla valmennettaviensa kohtaamista
InterFaces: P2011-12 maalivahtivalmentaja Sami Sinkkonen
InterFaces esittelee henkilökuvia toiminnan ytimessä ja taustalla. Interissä jokainen lenkki on yhtä tärkeä. Yhteistä sinimustien toimijoille on kyky ja halu ottaa vastuuta yhteisen hyvän saavuttamiseksi.
Interin pitkäaikainen kannattaja ja vapaaehtoistoimija Risto Nummela on haastatellut juniorijoukkueiden tekijöitä. Tutustu nyt P2011-12 joukkueiden maalivahtivalmentajaan Sami Sinkkoseen alla olevassa haastattelussa.
Mikä on oma jalkapallotaustasi pelaajana ja/tai valmentajana, missä seuroissa olet ollut?
– Pelipaikkana maalivahti. Olen Naantalin VG-62.n kasvatti, jossa pelasin 1.-4. divisioonaa. Interissä pelasin vuosina 1995 -2002, TP-Seinäjoessa 1998, FC Jazzissa 2001 ja 2003 ja IFK Mariehamnissa 2004-2005.
Valmensin VG-62:ssa 2008-2009 syntyneitä 3. ja 4. divisioonassa. Sen jälkeen valmensin seuraavaksi vuonna 2019 ÅIFK.ssa junioreita, josta siirryin samana vuonna Interin 2012 syntyneisiin. Nyt toimin 2011 ja 2012 syntyneiden maalivahtivalmentaja täällä Interissä.
Millainen olet valmentajana?
– Haluan auttaa pelaajia kehittymään ja oppimaan mitä tulevat vuodet vaativat, jos on halua kehittyä pelaajana. Kun treenataan tehdään täysillä ja olen vaativa, mutta välillä pitää pystyä olemaan myös leppoisa juttelukaveri. Ajattelen myös, että nuorten lasten valmentajan tehtävänä on opettaa lapsille myös muita elämän taitoja, jotka helpottavat jalkapallossa, mutta myös kasvattavat ihmisenä ja lapsena.
Mitä teet, kun et toimi valmentajana?
– Kuskaan lapsia harrastuksiin, kesäisin pelaan golfia ja talvisin välillä koripalloa. Töissä tehtävänäni on auttaa Turun alueen yrityksiä ymmärtämään vakuutusmaailmaa. Olen Pohjolan mies.
(Kuvat: Risto Nummela)
Mitä valmentaminen sinulle merkitsee?
– Juuri Interissä valmentaminen merkitsee minulle sitä, että voin antaa seuralle takaisin osan siitä, mitä sain joskus nuorempana elää ja kokea. Auttaa nuoria oman kokemuksen avulla oppimaan asioita eri vinkkeleistä. Palkitsevinta on nähdä hyvin käyttäytyvän nuoren oppivan uusia asioita.
Mitä Inter merkitsee sinulle seurana?
– Jalkapalloyhteisöä joka on päässyt pitkälle ja jolla on mahdollisuudet kehittyä vielä.
Mikä on ikimuistoisin hetkesi jalkapallon parissa?
– Pelasimme FC Jazzin kanssa Intertocupin toisella kierroksella pariisilaista PSG:tä vastaan. Joukkueessa oli Nikolas Anelka, Ronaldinho, Okocha, Laurent Robert sekä Arsenalin nykyinen valmentaja Mikel Arteta + kasa muita. Pääsimme erään naantalilaisen lapsuuden ystävän kanssa yhdessä sellaiseen myllyyn, josta ei hiekkalaatikolla uskaltanut edes uneksia.
Sekä tietysti ensimmäinen virallinen ottelu Interissä Jaroa vastaa, jossa pappa Eremenko (Alexei) tasoitti pelin 1-1 aivan lopussa.
Mikä on unelmasi jalkapallon parissa?
– Unelmat ovat jo takana, mutta mahtavaa olisi nähdä tulevaisuudessa valmennettavia kävelevän vastaan kaupungilla hymyssä suin ja morjestavan tai jäävän vaihtamaan muutaman sanan siitä, miten matka on jatkunut.
Sivu päivitetty 28.01.2025