Lähiöiden pihapelit liikuttavat turkulaisia – lauantaina vuorossa Pääskyvuori

Vuoden 2025 toiseksi viimeinen Lähiöiden pihapelitapahtuma järjestetään lauantaina 15.11. Pääskyvuoren koulun ala-salissa kello 11.00–13.00. Tapahtuma on osa Interin InterAction-vastuullisuusohjelmaa, joka tarjoaa maksuttomia, matalan kynnyksen liikuntamahdollisuuksia kaikenikäisille turkulaisille.
Tapahtuminen suosio kasvanut merkittävästi
Lähiöiden pihapelit ovat kasvaneet merkittävästi viime vuosina. Osallistujamäärät ovat lähes viisinkertaisuneet kolmen vuoden aikana. Tapahtumat järjestetään aina lähellä asuinalueita, jotta mukaan lähteminen olisi mahdollisimman helppoa.
Lauantain Pääskyvuoren tapahtumassa on tarjolla monipuolisesti tekemistä. Toiminnan keskiössä on InterAction-ilmakaukalo, missä voit haastaa muut osallistujat futismatsiin. Tämän lisäksi tarjolla on myös salibandy- ja koripallopisteet.
Mukaan tarvitset vain liikkumiseen sopivat varusteet, juomapullon ja iloisen mielen.
Tapahtumassa vierailee myös lasten suosikkihahmo Mehukatti!
Sivu päivitetty 12.11.2025






























