vko.41 // 13.10.2017

Inter-ikoni Henri Lehtonen lopettaa uransa Interissä

Inter-ikoni Henri Lehtonen lopettaa uransa Interissä

Kausina 2007-2016 edustusjoukkueen kapteenina toiminut Henri Lehtonen on edustanut Interiä vuodesta 1993 lähtien. (Kuva: Tero Wester)

Pitkän ja hienon uran FC Interissä pelanneen seuraikoni Henri Lehtosen ura sinimustassa paidassa päättyy tähän kauteen. Näin ollen "Pänä" nähdään viimeisen kerran kotikentällä Veritas Stadionilla perjantaina 20.10. pelattavassa Inter-HJK –ottelussa.

Koko ammattilaisuransa Interin paidassa pelannut Lehtonen on Interin oma kasvatti ja edustanut sinimustaa väriä jo vuodesta 1993 lähtien. Edustusjoukkueen kapteenina kymmenen vuotta toiminut Inter-ikoni debytoi edustusjoukkueessa vuonna 1998.

FC Inter kiittää Lehtosta yhteisistä vuosista ja kaikesta seuran eteen tehdystä työstä sekä toivottaa onnea ja menestystä tulevaan. Pänä tulee aina olemaan tärkeä osa Inter-perhettä ja toivottavasti hänet nähdään jatkossakin seuran tehtävissä.