vko.31 // 3.8.2010

Tero Mäntylä Portsmouthista Interin paitaan

Tämä uutinen on tuotu vanhoilta kotisivuilta, ja siksi linkit, kuvat ja asettelu saattavat toimia väärin.
Tero Mäntylä Portsmouthista Interin paitaan

Tero Mäntylä siirtyy Portsmouth FC:sta Interin pelipaitaan. Debyyttinsä hän tekee jo tänään kehitysjoukkue FC Sinimustissa Yläkentällä klo 18.30 SalPaa vastaan. (Kuva: Risto Nummela)

FC Inter on vahvistanut joukkuettaan hankkimalla riveihinsä kaksi edellistä kautta englantilaisen Portsmouth FC:n organisaatioon kuuluneella Tero Mäntylällä. Interin ja Mäntylän välinen sopimus kattaa kuluvan kauden, minkä lisäksi siinä on optio tulevasta kaudesta 2011.

19-vuotias Mäntylä pelasi vielä viime kaudella Englannin Valioliigassa pelanneessa Portsmouthissa. Pääsääntöisesti hän pelasi seuran akatemiassa ja reservijoukkueessa. Otteluita hänelle kertyi 2,5 vuoden aikana akatemia- ja reservisarjassa vajaat 60. Viime kauden alussa TP-Seinäjoen kasvatti kolkutteli jo seuran ykkösjoukkueen portteja, mutta lopulta viime syksyn polvivamma vesitti unelmat debyytistä.

185-senttinen Mäntylä on pelannut uransa aikana 57 poikien maaottelua U16-U20- ikäluokissa. Ennen Englantiin siirtymistä Mäntylä pelasi siis TP-Seinäjoen riveissä miesten kakkosta.

Mäntylän pelilupa-asiat ovat Veikkausliigan siirtoikkunan sunnuntaisen avautumisen jälkeen kunnossa, joten mies on edustuskelpoinen välittömästi. Torstain Genk-otteluun häntä ei kuitenkaan Interin valmennusjohdon toiveista huolimatta pystytä sääntöjen mukaan rekisteröimään, joten miehen debyytti Interin organisaatiossa tapahtuu tänään kehitysjoukkue FC Sinimustien paidassa SalPa:aa vastaan pelattavassa ottelussa.